pondělí 18. ledna 2016

Víno, umění a jeden „Aha moment“ z Moravské galerie


Ti, kdo aspoň někdy zajdou do galerie, nejspíš znají ten „Aha moment“, kdy se jim zableskne a po často dlouhém zírání případně plamenném diskutování pochopí, co tím chtěl malíř říci, proč použil konkrétní barvy, motivy, výrazy, atd. Tenhle krátký ješitný moment pochopení autorovy geniality a vlastní vnímavosti mám ráda. A je pro mě potvrzením toho, že i víno je umění, jelikož dost podobných chvil mám za sebou i při vinném rozjímání, kde se nesnažím pochopit ani tolik rukopis umělce - vinaře, jako spíš celkovou kompozici skládající se kromě vinařova otisku i z místa původu, historie, zdraví a kvality hroznů, odrůdy nebo projevu a duše vína. Hraničí to až z magií a je trochu škoda, že ke mně obdobně nepromlouvá třeba i citlivě vypěstovaná brokolice nebo jablečný mošt :) 


Procházení po Moravské galerii a její poměrně nově poskládané expozici moderního umění mne kromě mnoha obrazů s vínem (Viz obrázky) dovedlo i k proti-úvahám, jak mě často nebaví řeči a texty o použitých barvách, plátně nebo technice, protože to ubírá obrazům na tajemnu a rozkládá je to na prvočástice, které se už později těžko skládají zpět. A k tomu byl už jen krok k úvahám o "technických parametrech vína" (i když jsou strašně strašně důležitým střípkem mozaiky a asi by bez nich ubylo „Aha momentům“), které občas zahltí informacemi a pak je ta tajemná božská mana svlečena a rozpitvána, ztrácí se tajemství a dětinský úžas.

Nechci z toho vyvozovat žádné závěry, jen mi tenhle malý „Aha moment“  připomenul, že díky naší vrozené zvědavosti a posedlosti všechno odhalit, rozpitvat, obodovat (nebojte, kálím si i na vlastní hlavu) zapomínáme na to, jak na nás víno působí, jaké vzbuzuje pocity, co pak cítíme. Vlastně občas nemusí být úplně špatným zážitkem, když vinař neumí anglicky a moc vám tomu k vínu neřekne a nechá něco i na našem fantazírování. Protože prvotní vnitřní pohnutí a okouzlení jen málokdy probudí informace o dvouletém ležení na sudu nebo jemném odkalení.

Ale třeba to tak máte....Máte? Nechť je mi případně omluvou 14 dní bez alkoholu (brzy napíšu první dojmy).

Krásný týden! 


Pozn č. 1: Všechny motivy zdokumentovány v Moravské galerii na stálé expozici moderního umění v Pražákově paláci.

Pozn č. 2: Největším malířským "pijanem" na výstavě je Josef Čapek. 

Pozn č. 3: Pokud chcete přispět vlastní kreativitou na téma Umění a víno, neváhejte a vyfoťte svou manželku, přítelkyni nebo drahou ženu s vínem a zapojte se do soutěže Vinařství Vajbar na Facebooku. Mám neodolatelnou chuť naposílat tam nějaké svoje jinak téměř nezveřejnitelné fotky vyvolané přílišnou konzumací a trochu to trollovat. No zkusím prohrabat archív.  

1 komentář:

  1. Tie – A wager by which no money is misplaced or received outcome of|as a outcome of} the teams’ scores were equal to the variety of points in the given pointspread. Future – Odds may be} posted nicely upfront on the winner of main occasions, including 토토사이트 the Pro Football Championship, the Pro Basketball Championship and the Pro Baseball Championship. Cash Out – A player can take their open straight wager or parlay wager and money it out before the occasion has ended; at present solely out there in NJ, WV, and CO. The 2022 MLB World Series matchup is ready between a pair of teams that have peaked at the proper time in the Houston Astros and Philadelphia Phillies, however the oddsmakers like one staff more than the opposite. Do you are feeling you really understand the potential end result of a sport, who will score, who will win, and more?

    OdpovědětVymazat