středa 24. srpna 2016

Pár kapek Apulie

Je tu další dávka "Itošky", protože stejně jako jsem se minule rozplývala nad samotnou Apulií, tak nesmím vynechat ani místní vína. Ještě pár desítek let nazpět ale apulijská vína moc za zmínku nestála, jelikož většina místní produkce šla do základních stolních vín nebo putovala na sever jako příměs do severoitalských a francouzských vín. Ale doba se mění a máme tu hezký (a už docela tradiční) příběh o tom, jak se místní vína díky EU dotacím a investicím z velkých vinařství (Antinori) zvedají z popela a my tak dneska můžeme šprtat názvy místních DOC (je jich přes 25, pěkně sepsané je vše o apulijských vínech zde) nebo DOCG, obdivovat bylinková rosé ze Salenta a vychvalovat pěknou strukturu Primitiva, Negroamara nebo Nero di Troia. 

Poslední jmenovaná odrůda zaujala u velkého vinařství (cca 400 hektarů) Torrevento. Vinařství hospodaří hlavně v drsnějším regionu Murgia a mezi jejich nejznámější vína patří námi chutnaná řada Vigna Pedale Reserva, zatříděna jako Castel del Monte DOCG, odrůda Nero di Troia, ročník 2010, 13% alkoholu. Lákadlem při nákupu byly tři pohárky Gambero Rosso, stejně jako doporučení místních při nákupu - asi po 5 minutách mého zálibného čučení do regálu (zvládám i mnohem delší čučení) se ke mně přihnala postarší Italka s jejími tipy na dobrá vína a tenhle výběr mi schválila. 

A co víno? V čerstvé ale vyvážené vůni se ukazují hlavně menší bobule jako ostružiny, višně a maliny následované stopy bylinek. Chuť je už koncentrovaná, džemová, má výrazné ale pěkně strukturované tříslo. Vrstevnaté, charakterní a v puse sametové pitivo, stopa sudu se ukáže nesměle až na úplném konci s odezníváním šťavnatých tříslovin a je vidět, že tady hrál sud ty nejposlednější housle a maximálně lehce otesal třísloviny a vyhladil chuť. Profesionální práce, která nenechá nikoho chladným. 88 bodů. Koupeno za 12 Euro, ale dá se sehnat i kolem 10 Euro, u nás mají možná v nabídce jiný ročník  tady

A u zvučných apulijských jmen ještě zůstaneme. Jestli jsou nějaká vína, na které jsou místní hrdí a která nejraději doporučují (soudě dle rad hodné supermarketové paní) tak jsou to jejich rosé. Apulie nejsou jenom červená vína, v supermarketech a vinotékách jsou stejně zastoupena místní bílá, rosé a červená, až mi to připomínalo naši produkci. Nejznámějším zástupcem co do rosé je tradiční a opět velké vinařství Leone de Castris ze Salenta (cca 450 hektarů) a jejich Five Roses, Salento IGT, odrůdově 90% Negroamaro a 10% Malvasia Nera di Lecce, ročník 2015, 11,5 % alkoholu. Víno potěší krásnou svěží ovocnou vůní s jahodami a lesními plody podpořenou lehce stopou bylinek a mleté papriky. V chuti navazuje na vůni, pěkné středně postavené tělo s překvapivě dlouhým koncem tvořeným svíravým tříslem a jemnou ale akurátní kyselinkou, působilo suchým a šťavnatým dojmem. Charakternější rosé, co mi hodně sedělo (na rozdíl od vidiny těch 5 dětí, které označuje počet růží v názvu). 87 bodů. Cena tam kolem 9 Euro, u nás podle všeho dováží Vinostrada.czŽádné komentáře:

Okomentovat