čtvrtek 18. srpna 2016

Leťte do Bari a užívejte Apulii! (aneb hlásím konec okurkové sezóny na blogu)

Přiznávám, že jsem se toto léto s příspěvky trochu flákala. To ale neznamená, že jsem zahálela i co se týká rozšiřování mých vinných obzorů. Proto v brzku můžete očekávat pár tipů na pěkné pálavské Vlašáky nebo na Franciacortu, mladou italskou obdobu šampaňského. A dnes to bude zase Itálie! Nečekejte ale žádné emoce a létající talíře, jen pár tipů a ohlédnutí za krátkým výletem do Apulie,  protože jak už poctiví čtenáři tuší, Itoška je pro mě balzám na duši. A čím víc na jih, tím to funguje lépe. 

Rozhodující roli ohledně místa sehrály relativně levné Wizzair letenky (zpáteční cca 2600 Kč) s odletem ve čtvrtek ráno z Prahy do Bari a s návratem v pondělí do Budapešti. Na Bari jsme se nejdřív dívala trochu skrz prsty, ale nakonec se z něj vyklubalo město s historickým a echt italským centrem, krásnými románskými katedrálami a kostely na každém rohu. Možná bych v centru uvítala víc restauraček, ale takové La Tana del Polpo (aneb Doupě chobotnice, naše večeře zvěčněna na fotkách) nebo Al Pescatore, svůj účel splní a dostanete vrchovatou nálož všech možných bestií, které lze vylovit z moře (včetně třeba mořských ježků). A zkuste to i bez Tripadvisoru. Až uvidíte restauraci, před kterou je fronta místních, zařaďte se do ní, snažte se navázat kontakt s obsluhou (optimálně v italštině – za to jsou plusové body) a zeptejte se, za jak dlouho bude volný stůl (tedy ne, jestli je aktuálně místo - to je jasný, že není). Nestalo se nám ještě, že bychom do 30-40 minut neměli místo a zatím to byl vždycky zážitek, navíc za rozumnou cenu, protože Italové do drahých turistických běsů nechodí. 

A protože každé české srdéčko taky baží po moři, tak v Bari naštěstí najdete i městskou pláž. Nasedněte na autobus B a jeďte na konečnou na Pane e Pomodoro (v překladu chléb a rajčata :)). Není to sice ta nejhezčí pláž, ale koupačku obstará bez problémů. Navíc se na ní večer konají mše, což je docela zážitek sledovat.

Trávit ale celý čas v Bari by byla trochu škoda, proto asi nejdůležitější rada zní – nasedněte na levný a spolehlivý vlak nebo autobus/ půjčte si káru a jeďte poznávat krásy jihoitalských pláží a měst (někde jsem četla, že se Apulii přezdívá Karibik Evropy). Nabízí se třeba Trani, Barletta, Polignano e Mare, Alberobello, Monopoli, Brindisi nebo Lecce. My se ubytovali v Monopoli, rozkošném městečku s bílými dlážděnými ulicemi a pitoreskním modrým přístavem. Hned pod hradbami je menší městská pláž a za dalších 5 minut narazíte na několik zálivů vhodných ke koupání. A vždycky je tu možnost nasednout na autobus 1 nebo 2 a svést se cca 10 minut pod bývalý normanský hrad/ dnes klášter a vykoupat se na veřejné pláži Porto Ghiacciolo, kde vás překvapí ledové prameny ústící do krásně čistého moře (pozor, pláž z druhé strany kláštera je ale placená a zkoušeli po nás chtít 12 Euro - asi nemají moc zkušeností s Čechy).

No, ale jinak fakt není co vytknout. Všichni na nás byli neuvěřitelně milí, zvlášť když ze sebe sypete italštinu na úrovni batolete. S bezpečností žádný problém, turistů si hledí, stačí vytáhnout mapu nebo koukat do jízdního řádu a za chvíli někdo přispěchá s radou. Většinou po nás nechtěli ani platit jízdné za autobus a jednou nám průvodčí odpustil i jízdenky za vlak, protože bychom si koupí ve vlaku připlatili asi 5 Euro. Zkuste si tohle představit u nás...

Doufám, že už jste navnadění a po přečtení příspěvku začínáte balit kufry, ale ještě to není vše. Příště krátce zmíním místní vína, protože ta Primitiva a krásná rosé ze Salenta nebo Castel del Monte se tam samy nevypily, že jo. 


Pozn: Pokud máte pocit, že některé fotky vypadají, jak stáhnuté z google obrázků, tak se vám to nezdá. Stahujeme obrázky z karty a brzy přibude vlastní foto-produkce.  


Žádné komentáře:

Okomentovat